TOP10 patarimai verslui – efektyvi reklama internete
Reklama internete įprastai yra vadinama skirtingų reklamos formų, kanalų, reklamos taikymo, reklaminės medžiagos visuma. Tai procesų visumą siekiant pritraukti naujų klientų – tiek fizinėje, tiek virtualioje erdvėje. Reklama internete gali būti – vizualinė reklama („banerinė reklama“), vaizdinė reklama (“video reklama”), kontekstinė reklama, paieškos sistemų reklama, socialinių tinklų, elektroninio pašto dėžučių ir kitos reklamos formos.
Kuo reklama internete skiriasi nuo tradicinės reklamos?
Internetinė reklama, tokia kaip Facebook, Instagram, Google reklama ir kitos reklamos formos, įprastai pasižymi reklamos taikymo tikslumu ir galimybė tiksliau išmatuoti reklamos efektyvumą. Taikant radijo, TV, lauko reklamą, reikia pasitelkti papildomas priemones ir apklausų metodus, kad įvertinti prekinio ženklo žinomumo, patikimumo prieaugį, o reklama internete dažniausiai vertinama su patogiomis ir moderniomis priemonėmis, pvz. „Google Analytics“. Technologijų pagalba, reklamos efektyvumą galima matuoti, kad ir iš karto paleidus reklaminę kampaniją. Kai tuo tarpu kitos reklamos formos sunkiau įvertinamos ir reikalauja daugiau išteklių, nei tik įdiegti analitinius matavimo įrankius.
Kitas suprantamas skirtuma, jog skaitmeninė reklama yra neapčiuopiama ir nepaliečiama. Pagal atliktus tyrimus, žmogus per dieną prie ekrano praleidžia apie 7,4 val. Didžioji dalis laiko tenka kompiuteriams, telefonams, planšetiniams kompiuteriams. Be kita ko, jeigu lauko reklamai reikalingos medžiagos ir tai eikvoja dalį gamtos resursų, tai skaitmeninė reklama daugiausiai tai tik žmogaus laiko išteklių klausimas.
Reklama internete, tai:
- Greitai pasiekiamas rezultatas.
- Tikslus auditorijų taikymas.
- Apmokęstinimas už galutinį arba tarpinį rezultatą.
- Didesnė auditorija, platus taikymas.
- Lengva valdyti reklamos biudžetą ir įvertinti rezultatą.
- Taikymas pagal valstybes, miestus ir tikslias teritorijas.
- Pakartorinė rinkodara („remarketingas“).
Reklamos internete formos
GDN reklama, vizualinė reklama, „banerinė reklama“ – tai įprastai taip vadinamų „reklaminių skydelių“ reklama, kuri rodoma plačiajame internete, nuo mažų nišinių portalų, iki didžiausių naujienų portalų. Reklamos auditorijų taikymas pagal – rubrikas, kontekstą (kontekstinė reklama), jeigu yra galimybe – pagal demografinius rodiklius ir kt.
„Reklaminių skydelių“ tikslas sudominti svetainės lankytojus, kad jie paspaustų ant reklamos ir atliktų tam tikrus veiksmus – perskaitytų straipsnį, užsiprenumeruotų naujienas, apsipirktų internete, susisiektų, atsisiųstų mobilią aplikaciją ir kt. Įprastai toks veiksmas vadinamas – konversija. Tai yra tarpinis arba galutinis reklamos internete tikslas.
Sikient sukurti efektyvų „reklaminį skydelį“, reikėtų vadovautis keliais svarbiai punktais:
- Aiški ir trumpa antraštė.
- Teigiamas emocijas sukelianti nuotrauka, tačiau susijusia tematika.
- Kvietimas veikti („call to action“).
- Jeigu tai išpardavimas – ryškiu ir dideliu šriftu „-XX% nuolaida“.
- Papildomas paskatinimas veikti. Pvz. „liko tik 5 vnt.“, „akcija baigiasi šiandien“.
Reklama paieškos sistemose – dar vadinama „SEM reklama“. Tai reklamos būdas, kai siekiama kuo dažniau ir kuo aukštesnėse pozicijose būti matomi paieškos sistemose, pvz. Google paieškoje.
Reklama paieškos sistemose dažniausiai skirstoma į:
- Mokama reklama („CPC reklama“, „PPC reklama“).
- Nemokama reklama („SEO reklama“).
Mobilioji reklama – bene pirmoji mobilioji reklama, tai SMS / MMS reklamos rūšys. Vėliau plačiau pradėtos taikyti ir telemarketingo paslaugos (vadybininkų skambučiai, su tikslu parduoti). Tačiau šiomis dienomis, kai daugelyje šalių mobilieji įrenginiai yra dažniau naudojami, nei kompiuteriai naršymui internete, tai mobilioji reklama, kaip ir įprasta reklama internete visgi dažniausiai naudojama vizualinė – GDN reklama, reklama Google paieškoje, socialiniuose tinkluose ir kt. Manoma, kad mobilieji telefonai taip išpopuliarėjo dėl jų funkcionalumo, mažumo ir galimybės naudotis bet kur. Net važiuojat viešuoju transoprtu, žmonės mielai arba susirašinėja su draugai arba naršo socialiniuose tinkluose. Kita vertus toks didelis praleidžiamos laiko vidurkis kelia nerimą dėl žmonių sveikatos – regėjimo, raumenų, stuburo, akių ir kitų organų sveikatos.
Reklama socialiniuose tinkluose – facebook.com, vk.com ir kituose portaluose, tai galimybė pasiekti vartotojus ne pagal jų momentinę paieška, o pagal pomėgius ir vartotojo įpročius. T.y. čia yra galimybė pasiekti tikslinę auditoriją pagal demografinius duomenis, naršymo laiką, įrenginio tipą ir kt.
Naujienlaiškių reklama – tai reklamos forma, kai vartotojams siunčiamas komercinis pasiūlymas arba naujienlaiškai, prieš tai iš anksto gavus šio vartotojo sutikimą tokia forma, kaip to reikalauja GDPR nuostatos. Priklausomai nuo reklamos tikslų, gali būti matuojami reklamos rodikliai – „open rate“ (el. laiško atidarymo procentas), „CTR“ (paspaudimų ant nuorodos procentas) arba gilesni tikslai, kurie atliekami svetainėje, pvz. konversija, apsipirkimas elektroninėje parduotuvėje.
Kitos reklamos formos – influencerių reklama, viešieji ryšiai naujienų portaluose, apžvalgos Youtube, aptarimai ir straipsniai „bloguose“ ir kt.
Įprastai reklama internete gali būti apmokestinama pagal iš anksto pasirinktą modelį:
- Mokestis už tūkstantį peržiūrų.
- Mokestis už paspaudimą.
- Mokestis už vartotojo susidomėjimą.
- Mokestis už vaizdo reklamų peržiūrą.
- Mokestis už mobilios programėlės įdiegimą.
- Pastovus mokestis („flat“).
- Kiti apmokestinimo tipai.
Reklama internete – bene dažniausiai taikomos priemonės
Google reklama – „SEO reklamos paslaugos“ arba „Google Ads reklama“. Tai viena populiariausių reklamos formų. Ji ypatingai efektyvi, nes pasiekia tikslinę auditoriją. Reklamą vartotojai mato tada, kai ieško jūsų tipo produkto arba paslaugos. Pvz. įrašius į Google paieškos sistemą „odontologijos klinika Vilniuje“, tiek mokamose, tiek nemokamose pozicijose matysite tik odontologijos klinikas ir jų pasiūlymus. O „Google Ads“ reklamos atveju, jūs ne mokėsite už reklamos parodymą o būsite apmokestinti tik tada, kai vartotojai paspaus ant jūsų reklamos.
Facebook reklama – kaip skelbia šaltiniai, Facebook turi beveik 3 milijardus aktyvių vartotojų per mėnesį. Kaip ir daugelis populiariausių Pasaulyje reklamos tinklų, dažniausias reklamos apmokestinimo būdas yra aukciona, RTB reklama („real time bidding“). Čia jūs negalite pasiekti momentinio vartotojo poreikio, kaip Google reklamos atveju, tačiau Facebook reklamos tinklas ypatingą dėmesį skiria vartotojų įpročiams, pomėgiams ir jų veiklai. Analizuoja vartotojus, žino jų pomėgius ir poreikius, todėl reklamos taikymas tampa efektyvesnis.
Video reklama – tai galimybė vizualinio ir audio principu perteikti vartotojams informaciją. Tai būdas lengviau vartotojus sudominti ir įtraukti. Ši reklamos forma egzistuoja Google reklamoje (YouTube reklama), Facebook, LinkedIn, Instagram ir kitose platformose. Video reklama yra sparčiai auganti ir moderni reklamos internete forma.
Kiti reklamos kanalai – Yandex, LinkedIn, Amazon ir kt. Priklausomai nuo norimos pasiekti auditorijos ir rinkos, reikėtų rinktis atitinkamą reklamos kanalą.
Efektyvi reklama internete – kaip to pasiekti?
Reklama internete gali būti labai efektyvi verslui ir dažnu atveju, net ir numeris vienas įmonės rinkodaroje. Tačiau, kad tą pasiekti, būtinas profesionalumas kiekvienoje detalėje. Efektyvi reklama internete tada, kai visos priemonės suderintos ir sukurtos profesionaliai:
- Rinkos analizė ir situacijos įvertinimas.
- Efektyvi, moderni, patogi ir greitai internetinė svetainė.
- Tinkamai iškelti ir racionalūs rinkodaros tikslai.
- Profesionalūs reklamos tekstai ir vaizdai.
- Paskatinimas veikti („call to action“).
- Reklamos efektyvumo matavimas.
- Sekanti analizė ir optimizavimo veiksmai.
2 komentarai apie “TOP10 patarimai verslui – efektyvi reklama internete”
Galėtumėt daugiau apie radijo reklamą parašyti
Sakykit, o kaip vadinasi ta reklama, kur užeini į svetainę ir po to naršant internete, visur matai to tinklapio reklamą? Konkrečiai ieškojau metalinio garažo. Įvedžiau į Google – metaliniai garažai. Užėjau į svetainę ir dabar matau visur reklamą. Iš tikro naudinga, nes buvau pamiršęs iš ko norėjau įsigyti metalinį garažą, o reklama man priminė tai. Tad kaip tai vadinasi?