Spalvų rinkodara arba kaip parduoti daugiau?
Kaip kalbame apie spalvų rinkodarą arba kitaip – spalvų įtaką produktų pardavimui ir įvaizdžiui, turime suprasti, kad nėra vienareikšmio atsakymo. Ypač jeigu imtume skirtingas pasaulio valstybes arba kontinentus. Kai viena spalva tam tikroje šalyje turi vieną reikšmę, kitoje visiškai kitą. Visgi, kai kurie viešai randami tyrimai rodo, kad vartotojai gali nuspręsti ar pirkti prekę vien pagal spalvinę gamą ir toks apsisprendimas tik pagal spalvas gali nulemti net iki 80-90% atvejų! Tiesa, asmenine nuomone, kad tokie dideli skaičiai yra, kai kalbame apie mažiau žinomą arba nežinomą prekių kategoriją. Na, tarkime, jeigu atvykome į kitą pasaulio kraštą, ten daugume prekės ženklų bus nematyti ir nežinomi, tokiu atveju galima sutikti, kad pakuotės spalva gali daryti tokią didelę įtaką. Tačiau, jeigu gyvename savo gimtinėje, mes turime įpročius ir jau ilgą laiką suformuotą nuomonę ir įvaizdį apie tam tikras prekes. Pvz. jei mėgstate avižinius dribsnius, tai per daug metų atradote sau patinkantį skonį. Įprastai pakuotės spalva nėra dažnai keičiama arba visai nekeičiama per produkto gyvavimo ciklą. Todėl, jeigu žinote savo mėgstamą skonį ir esate įpratę, jog baltos pakuotės avižinių dribsnių pakuotė yra jūsų mėgstamiausia, o tarkime marketingo principai sakytų, kad geltona spalva sukelia apetitą ir jus būsite labiau linkę pirkti geltonos spalvos pakuotę, tai čia jau turėtume nesutikti. Nes jūs jau turite asmeninę nuomonę ir patirtį, kad būtent konkreti pakuotė yra jūsų megstamiausia! Taigi, viskas priklauso nuo sąlygų ir aplinkybių! Pvz. jeigu jūsų verslas naudoja GDN reklamą, galite pasidomėti spalvų įtaką ir sužinoti kaip padidinti pardavimus su Google reklama naudojant spalvų įtaką.
Spalvų reikšmė rinkodaroje – pasirinkite tinkamą spalvą
Pakalbėkime apie konkrečias spalvas ir jų reikšmes… Kokia spalva, kam tinka ir kokį efektai tai daro, jei visgi kalbėtume apie bendrai žinomą spalvų įtaką rinkodaroje. Pirmiausiai išskirkime į kategorijas – neutralios, šiltos, šaltos spalvos.
Neutralios spalvos rinkodaroje
Juoda spalva – jėga, galia, stabilumas. Tačiau dažnai tai siejama ir su elegancija arba mėgstama taikyti minimalistinio stiliaus prabangos prekių interjere, interneto svetainėse, apsirengimo stiliuje ir kitur.
Balta spalva – tyrumas, jaunystė, švarumas, saugumas. Taip, pat kaip ir juoda spalva, ši naudojama elegancijai išreikšti. Mėgstama taikyti – vestuvėse, prabangoje.
Pilka spalva – praktiškumas, saugumas, konservatyvumas, bet taip pat – depresija, vienatvė ar slogios nuotaikos. Taigi, atsakingai reikėtų rinktis šią spalvą. Dažniau tai gali būti naudojama kaip papildoma neutralus spalva, o ne kaip pagrindinė.
Rudas – draugystė, patikimumas. Tiesa, ši spalva kiek niūroka, todėl nėra labai paplitusi, nebent apsirengimo stiliuje (kai kurių žmonių mėgstama).
Šaltos spalvos – ar tik šalčio reikšmė ar daugiau?
Mėlyna spalva – viena dažniausiai matomų spalvų. Dangus, vandenynas, kai kurių žmonių rūbai ir kt. Spalva asocijuojasi su išmintimi, lojalumu. Tai labai gera spalva, tik reikia ją protingai naudoti, bei pasirinkti tinkamus atspalvius.
Žalia – su kuo ji asocijuojasi? Gamta, pinigai, augimas. Tinka naudoti finansų, augalų, tvarumo temose.
Violetinė – mistinė, rafinuota, viską keičianti spalva. Kai kurie šaltiniai teigia, jog ši spalva asocijuojasi su bendravimu.
Kai reikia šilumos ir jaukumo – šiltos spalvos
Raudona – ugninga, atkreipianti dėmesį. Dažnai ši spalva siejama su judesiu, skatinimu veikti, dėmesio atkreipimu. O kai kuriais atvejais tai asocijuojasi su pavojais arba perspėjimais (pvz. naudojama kelio ženkluose).
Rožinė spalva – meilė, romantika, nusiraminimas. Naudojama meilės simbolikoje, bet taip pat ši spalva labiau moteriška, nuo vaikystės mėgstama mergaičių (pvz. rožinės spalvos rūbai barbėms).
Geltona – kai reikia asociacijos su juoku, džiaugsmu ir geru laiku. Taip pat ši spalva sukelia optimistiškus jausmus. Ne nuostabu! Juk saulė geltona, ji šildo, suteikia malonius pojūčius ir pakrauna vitamino D.
Oranžinė – ambicijos, skatina žaismingumą, įsitraukimą į įvairias veiklas. Taip pat ši spalva yra gana jauki ir mėgstama vaikų.
Spalvų reikšmės supratimas ir pritaikymas gali padėti suprasti žmogaus psichologiją. Tarkime, jei matote kokias spalvas žmogus mėgsta, galite nustatyti net tam tikras charakterio savybės. O štai jeigu spalvų rinkodara naudojama versle, galite atsakingai pasirinkti produkto spalvą. Kaip antai jei veikiate Amazon prekyboje, žinodami savo auditoriją ir jų pomėgius, galite nustatyti labiau tinkamą ir priimtiną pakuotės arba paties produkto dizainą.
Vienas komentaras apie “Spalvų rinkodara arba kaip parduoti daugiau?”
Galtumėte daugiau parašyti apie geltoną spalvą ir jos taikyma reklamoje. Labai gera spalva, bet iš populiariausių bendrovių, gal tik viena kita naudoją geltoną spalvą. Įdomu kodėl…